Gemi (Deniz yolu) Kargo Taşımacılığı

Gemi (Deniz yolu) Kargo Taşımacılığı

Deniz Yolu Taşımacılığı Nedir?

Ürünlerin, deniz yolu ve yük gemileri yardımı ile taşınması işlemi terimsel anlamda deniz yolu taşımacılığı olarak adlandırılmaktadır. Lojistik sektöründe kaliteli ürün taşıma işlemi, düşük fiyatlı taşımayı da beraberinde getirmek zorundadır. Bu nedenle deniz yolu taşımacılığı, denize kıyısı bulunan ülkeler tarafından oldukça tercih edilen hizmetlerden biridir. Ülkemizde de tranfer edilecek ürünlerin çoğunluğu için deniz yolu taşıma seçeneği tercih edilmektedir.

Uluslararası Deniz Yolu Taşımacılığı

Hassas olan ürünlerin de kolay ve darbe almadan taşınması mümkün kılan gemi taşımacılığı uluslararası sularda ve su aşırı ülkelerde malların yüklenmesi ile başlayıp, ardından gidilecek ülkedeki limana bırakılmaları ile son bulmaktadır Liner taşımada, ürünler firmaya teslim edilir.

Deniz Yolu Taşımacılığının Avantajları

Deniz yolunun tercih edilme oranı yüksektir. Tek seferde çok sayıda malın taşınmasına olanak sağlar ve güvenlidir. Dünyanın her tarafına ulaşımı mümkün kılan deniz yolu taşımacılığı, tramp ve liner olmak üzere iki türde yapılır. Bu taşımacılığın tek dezavantajı ise, hava yoluna veya demir yoluna göre daha yavaş yapılıyor olmasıdır.

Deniz Yolu Taşımacılığı Çeşitleri: Tramp ve Liner

Kereste, petrol, maden gibi ürünlerin gemiler yardımıyla taşınması, tramp taşımacılıktır. Tramp taşımacılıkta tarihlerin bir önemi yoktur. Liner taşımacılıkta ise ürün değil, hizmet ön plandadır. Geminin kalkış tarihi, limana yaklaşacağı tarih önceden bilinir, gemi limana yaklaşınca da firmamız aracılığıyla ürünler adreslerine teslim edilir.